Słuchaj podcastu i obserwuj nas tam, gdzie Ci najwygodniej:

Wpadliśmy na pomysł, że taki materiał może być przydatny. Audycja, którą przygotowaliśmy, to rodzaj ściągi dla Szanownych Kolegów z branży. Wyobrażamy sobie, że pilot, który wybiera się do Torunia czterdziesty trzeci raz z rzędu, może mieć szczerze dość triady, która wyskakuje tu z każdej lodówki. Gotyk, pierniki i Kopernik to silne marki. Chwilami aż za silne… Krzywa Wieża to wielka osobliwość, a Ratusz Staromiejski niezmiennie zachwyca, ale w pewnym momencie może dojść do przesytu. Wówczas trzeba powiedzieć – kochani, dziś zobaczymy Toruń z nieco innej strony! Ta audycja to rodzaj zachęty do zwiedzania miasta poza najbardziej utartymi szlakami.

Spacer po Toruniu – zwiedzanie z przewodnikiem

Spacerowanie to najtańszy sport świata. Ćwiczenie wszystkich partii mięśni, działanie zbawienne dla wagi i krążenia, relaks na wyciągnięcie nogi. Wyższym stopniem spacerowej „ogólnorozwojówki” jest przechadzka z przewodnikiem, dzięki której ćwiczy się nie tylko ciało, ale też umysł. Przewodnik przepędzi cię przez miasto, dzięki czemu stracisz kilka kilogramów, a zyskasz trochę wiedzy. A kiedy już dopadnie was zmęczenie, miast siadać na tyłku przy kawie i pierniku, możecie rozsiąść się w autokarze i resztę miasta zobaczyć z pokładu maszyny. To dobry sposób na to, by przekonać się, że Toruń to dużo więcej niż „starówka” (wzięta tu w cudzysłów, bo to słowo z gruntu warszawskie; starówkę ma jeszcze Lublin, ale wszędzie indziej za takie określenie mogą się obrazić).

Toruń – atrakcje poza Starym Miastem

Zatem co warto zobaczyć poza Starym Miastem? Jest tego sporo – Zamek Dybowski, kościół w Kaszczorku, kościół i klasztor na Podgórzu oraz kaplica na Barbarce. Warto zajrzeć do Fortu IV i Ogrodu Zoobotanicznego. Trzeba powłóczyć się po Bydgoskim Przedmieściu i zajść na Winnicę. My jednak wybraliśmy zupełnie inną trasą. Nasza pętla zaczyna się i kończy na Placu 18 Stycznia, a po drodze zaglądamy do Centrum Sztuki Współczesnej, zajezdni tramwajowej, miasteczka uniwersyteckiego, Młyna Wiedzy oraz „imperium” ojca Tadeusza Rydzyka. Wpadamy na Szubieniczną Górę, Rubinkowo oraz Mokre. Mówimy o płatkach śniadaniowych, przyborach higienicznych i… emaliowanej stali.

Se non è vero, è ben trovato, czyli kto zaprojektował kościół garnizonowy w Toruniu

Prosimy, byście wybaczyli nam drobne nieścisłości. Zwyczajnie „poczuliśmy krew”. Gdy przewodnik wpada w trans na trasie, musi trochę „nakłamać”, by ktokolwiek chciał go słuchać. Weźmy choćby kościół garnizonowy. Naukowiec napisałby lub powiedział: Z publikacji wynika jasno, że projektował go wyższy radca budowlany Schonhals z Ministerstwa Wojny (ten sam, który robił projekt dla Grudziądza), natomiast na miejscu prace prowadził Leeg, a nadzór z ramienia Urzędu Budowlanego – rządowy budowniczy Cuny (informację Orłowicza o Teufelu można włożyć między bajki o diabłach, albowiem jej początek bierze się ze zwykłego qui pro quo).

Przewodnik łapie jednak czarta za ogon i oznajmia swoim turystom, że to jedyny w świecie kościół pobudowany przez diabła. Sorry, taką mamy robotę.

Poniżej znajdziecie mapę z zaznaczoną trasą, którą pokonujemy podczas nagrania. Mamy nadzieję, że dzięki zdjęciom nie pominiecie żadnego z miejsc! 
1.Okolice Dworca Miasto i ulicy Warszawskiej
Dworzec Toruń Miasto
Kamienice przy ul. Warszawskiej
Kamienice przy ul. Warszawskiej
2.Plac św. Katarzyny i Kościół Garnizonowy
Kościół Garnizonowy (widok od strony ul. Warszawskiej i Placu Świętej Katarzyny)
Kościół Garnizonowy (widok od strony Ronda Podoficerów)
3. Wały Generała Władysława Sikorskiego (okolice kościoła św. Szczepana)
Kościół św. Szczepana
4. Wały Generała Władysława Sikorskiego (okolice Collegium Maius i Centrum Sztuki Współczesnej „Znaki Czasu”)
Collegium Maius (siedziba Uniwersytetu Mikołaja Kopernika)
CSW "Znaki Czasu"
5. Piekarskie Góry
Piekarskie Góry, droga w kierunku Bydgoszczy
6. Okolice Wydziału i Osiedla Sztuk Pięknych
Wydział Sztuk Pięknych
Dawna Szkoła Gastronomiczna w Toruniu
Osiedle Sztuk Pięknych
7. Droga w kierunku CH Plaza
Ulica Broniewskiego w kierunku Bydgoszczy
Kamienica przy skrzyżowaniu ul. Broniewskiego i ul. Reja
8. Okolice Uniwersytetu Mikołaja Kopernika i ul. J. Gagarina 
Wydział Nauk Biologicznych i Weterynaryjnych Uniwersytetu Mikołaja Kopernika w Toruniu
Mural na bloku poświęcony Generał Elżbiecie Zawackiej
Mozaika autorstwa Stefana Knappa na Auli UMK
Mozaika autorstwa Stefana Knappa na Auli UMK
Klub Studencki Od Nowa
9., 10., 11. Okolice ulicy św. Józefa, Sanktuarium Matki Bożej Nieustającej Pomocy, Stacja Wodociągowa „Stare Bielany”, Wojewódzki Szpital Zespolony im. L. Rydygiera w Toruniu
Sanktuarium Matki Bożej Nieustającej Pomocy
Stacja Wodociągowa "Stare Bielany"
12. Siedziba Radia Maryja
Siedziba Radia Maryja i TEN maszt
Skrzyżowanie ul. Grudziądzkiej i Trasy Średnicowej
13. Okolice Mostu im. Gen. E. Zawackiej, Fabryki Kopernika i TZMO
Estakada przy Fabryce Kopernik i Fabryce Nestle
Toruńskie Zakłady Materiałów Opatrunkowych
14. Okolice Dworca Wschodniego i ul. Tadeusza Kościuszki
Centrum Nowoczesności "Młyn Wiedzy"
Centrum Nowoczesności "Młyn Wiedzy"
15. Okolice skrzyżowania ul. Grudziądzkiej i ul. Władysława Warneńczyka
Dawne zabudowania Fabryki Maszyn i Kotłów, Odlewnia Żelaza i Stali „Born & Schütze”
rzut oka wstecz na ulicę Tadeusza Kościuszki
Sąd Rejonowy w Toruniu
Wsiądź do autobusu z Krzyżakami

Obrazy ilustrujące artykuły są kompilacją materiałów z wikipedia.org, fotopolska.eu, kpbc.umk.pl, fbc.pionier.net.pl, dostępnych repozytoriów motywów graficznych oraz zdjęć własnych.