Słuchaj podcastu i obserwuj nas tam, gdzie Ci najwygodniej:



Można mieć wrażenie, że miasto jest wielkim ulem. Roi się tu od osobników, które każdego dnia wstają rano, by dojechać do pracy. Po drodze brzęczą, że wcale nie chce im się pracować, a już na pewno nie za takie pieniądze. Czasem dojdzie do scysji, gdy ktoś komuś wymusi pierwszeństwa, a ktoś inny przed kim innym wepchnie się do tramwaju. W takich sytuacjach ludzie skłonni są żądlić. A jak to jest z prawdziwymi pszczołami? Czy dla nich życie w mieście również bywa uciążliwe? O to, ale też wiele innych pszczelich spraw, pytamy Marka Podlewskiego – specjalistę w tym zakresie, a także wielkiego miłośnika pożytecznych owadów.
Jak hodować pszczoły w mieście?
Pan Marek pomaga nam zorientować się w roju spraw związanych z pszczołami. Nie tylko przekonuje, że w mieście da się hodować pszczoły, ale też podpowiada, jak to robić, by zwierzętom żyło się dobrze, a ludzie mieli z tego pożytek. Pytamy o ule na dachach, pszczele hotele i gatunki roślin, które najbardziej lubią pracowite owady. No właśnie – pytamy też, czy pszczoły rzeczywiście są pracowite, czy to tylko ludowa mądrość.
Czy pszczoły zapadają w sen zimowy?
To kolejne pytanie, które nurtuje ludzi interesujących się życiem pszczół. Pan Marek wyjaśnia, czy zimowy brak aktywności można nazwać snem. Mówi też, co by się stało, gdyby pszczoły wyginęły. Utrzymuje się bowiem, że gdy pszczoły znikną z powierzchni ziemi, ludzkości zostaną tylko cztery lata życia! Prawda to, czy raczej składnik propszczelego marketingu, który złośliwi nazwaliby propagandą ekologizmu? Nie zabraknie też innych tajemnic z pszczelego życia, a skojarzenia poniosą nas nawet do… loży masońskiej w Toruniu. To jak, lecicie z nami?















Przeczytaj więcej na ten temat:
- Jerzy Wilde, Jarosław Prabucki, Hodowla pszczół
- Romuald Wróblewski, Krótka historia pszczelarstwa polskiego
- Teresa Kobiałka, Rok w pasiece
- Markus Imhoof, Więcej niż miód (2012)
- Krystian Matysek, Łowcy miodu (2015)
- Tamara Kotevska i Ljubomir Stefanov, Kraina miodu (2019)
Obrazy ilustrujące artykuły są kompilacją materiałów z wikipedia.org, fotopolska.eu, kpbc.umk.pl, fbc.pionier.net.pl, dostępnych repozytoriów motywów graficznych oraz zdjęć własnych.