Uniwersus do rozbiórki?

Czy warto interesować się polską architekturą ostatnich dekad? Na to pytanie odpowiada Anna Cymer – historyczka architektury i nasza przewodniczka po Warszawie. Spacer rozpoczynamy na skrzyżowaniu Belwederskiej, Spacerowej i Gagarina, a naszym pierwszym bohaterem jest słynny Uniwersus – obiekt jedyny w swoim rodzaju i budynek wymykający się wszelkim próbom klasyfikacji.

Jak duża była Jerozolima w czasach Chrystusa?

O Jerozolimie rozmawiamy z Przemysławem Nowogórskim z Instytutu Historii Sztuki UKSW w Warszawie. Pytamy między innymi o charakter ówczesnego miasta. Jak wyglądał typowy dom mieszkalny, jak prezentowała się sylweta miasta, a także skąd czerpano wodę i w jaki sposób ją magazynowano. Doktor Nowogórski nakreśla szerszy kontekst miejskości początków naszej ery.

Czym jest ikona architektury?

W tym materiale pytamy o to, czym są ikony architektury. W rozwikłaniu zagadki pomaga nam Czesław Bielecki – architekt, publicysta, autor licznych książek o architekturze i urbanistyce. Staramy się ustalić definicję architektonicznej ikony, ale też zastanawiamy się, czy termin ten – podobnie jak „architektura tła” – nie jest dziś nadużywany. Czytaj dalej…

Wielka woda

W tym materiale odwiedzamy Kędzierzyn-Koźle. Nazwa miasta wskazuje na to, że musiało powstać z połączenia dwóch ośrodków, okazuje się jednak, że prawda jest bardziej złożona. Współczesne miasto, które zajmuje około 120km2, powstało z połączenia czterech osad, z których jedna – Koźle – może się poszczycić historią liczącą niemal tysiąc lat. Czytaj dalej…

Ile jest miast w Polsce i jak stać się miastem?

W tym materiale rozmawiamy z burmistrzami dwóch „nowych-starych” miast. Włodarze Miasteczka Krajeńskiego i Latowicza opowiadają o tym, jakie warunki należało spełnić, by po latach wrócić na zaszczytną listę. W styczniu roku 2023 grono polskich miast poszerzyło się o kilkanaście pozycji. Rok wcześniej prawa miejskie uzyskało dziesięć ośrodków. Panowie Bogdan Świątek Czytaj dalej…