Słuchaj podcastu i obserwuj nas tam, gdzie Ci najwygodniej:
Partnerem odcinka są: Miasto Latowicz i Miasto Miasteczko Krajeńskie

Obecnie mamy w Polsce 979 miast. Gdyby jednak słowa te pisano przed rokiem, lista byłaby uboższa o piętnaście pozycji. Wszystko dlatego, że z pierwszym stycznia bieżącego roku do miejskiego grona dołączyły:

– Miękinia,

– Jeżów,

– Dąbrowice,

– Rozprza,

– Ujazd,

– Książ Wielki,

– Czarny Dunajec,

– Latowicz, Bodzanów,

– Jastrząb,

– Jadów,

– Włodowice,

– Łopuszno,

– Piekoszów

i Miasteczko Krajeńskie.

To jednak nie pierwsza znacząca zmiana w tym zbiorze, ponieważ z początkiem roku 2022 grono poszerzone zostało o dziesięć miast. Ośrodki, które stają się miastami, to niekiedy debiutanci. Są jednak i takie miasta, które miastami były w przeszłości, a prawa utraciły na przykład w ramach represji carskich po powstaniu styczniowym. Dodajmy tylko, że ostatnia reforma objęła też kilka istniejących miast, co wiązało się z poszerzeniem ich granic. Tym sposobem ekspandowały Słupsk i Koszalin.

Jakie warunki trzeba spełnić, by zostać miastem?

Aby zostać miastem, nie wystarczy tylko chcieć. Jest kilka obiektywnych czynników, które mogą to ułatwić. Przede wszystkim premiowany jest fakt, że aspirujący ośrodek posiadał  prawa miejskie w przeszłości. Ale to nie wszystko. Przyszłe miasto powinno:

– mieć nierolniczy charakter,

– posiadać wyodrębnione przestrzennie centrum,

– atutem jest też istniejąca infrastruktura.

O to, co jeszcze trzeba zrobić i jakie warunki spełnić, by miastem zostać, zapytaliśmy burmistrzów Latowicza i Miasteczka Krajeńskiego. Panowie Bogdan Świątek Górski i Krzysztof Jacek Oświecimski podali nam pełen przepis na sukces.

Nowe Miasta
Przeczytaj więcej na ten temat:
  1. Klamka w sprawie granic gmin zapadła. Słupsk i Koszalin będą większe
  2. 15 nowych miast w Polsce. Premier Mateusz Morawiecki wręczył akty nadania praw miejskich oraz klucze do miast

Obrazy ilustrujące artykuły są kompilacją materiałów z wikipedia.org, fotopolska.eu, kpbc.umk.pl, fbc.pionier.net.pl, dostępnych repozytoriów motywów graficznych oraz zdjęć własnych.