Słuchaj podcastu i obserwuj nas tam, gdzie Ci najwygodniej:
Partnerem odcinka jest Wydawnictwo Czarne

Miejskie książki to bardzo szeroka kategoria. Z jednej strony to „twarda” literatura dla fachowców: architektów, urbanistów, historyków i konserwatorów zabytków, z drugiej zaś – intymne opowieści ludzi, których łączy z miastem niepowtarzalna więź. Nie brak pozycji traktujących o bardzo wąskich wycinkach miejskiej rzeczywistości. Znajdziemy opasłe monografie dziejów transportu publicznego, opowieści o dżumie i cholerze, reportaże o patodeweloperce i biografie zapomnianych architektów.

Książki o miastach powstają też w Wydawnictwie Czarne. Właśnie dlatego wybraliśmy się na róg Nowolipek i Jana Pawła II, by zapytać Magdalenę Budzińską i Przemysła Pełkę, co decyduje o doborze konkretnych tematów.

Fachowcy od miejskich książek zdradzili nam również, czy:

– miasto jest modne?

– znajomość miasta jest kompetencją „salonową”?

– książka może zastąpić przewodnika?

– polski rynek domaga się książek o miastach?

– lokalne władze widzą potencjał, jaki stoi za tego typu publikacjami?

Zapytaliśmy, jak komponuje się miejską książkę oraz jakie trendy dominują w mówieniu i pisaniu o miastach. Nasi Goście (choć ściśle rzecz ujmując, to my gościliśmy w kawiarni Czarnego) zdradzili też, jakie pozycje z katalogu konkurencji zrobiły na nich największe wrażenie. Było trochę o warszawskim Muranowie i krakowskiej Nowej Hucie, ale też Gdyni, Kaliszu, Lwowie, Katowicach, białoruskim Mińsku oraz Toruniu.

Trudno unieść wszystkie te książki o miastach.
Przeczytaj więcej na ten temat:
  1. Charlie LeDuff, Detroit. Sekcja zwłok Ameryki

  2. Ziemowit Szczerek, Wyśnione miasto Lwów

  3. Charlie LeDuff, Praca i inne grzechy. Sekcja zwłok Ameryki

  4. Artur Klinau, Mińsk. Przewodnik po Mieście Słońca

  5. Tomasz Słomczyński, Sopoty

Obrazy ilustrujące artykuły są kompilacją materiałów z wikipedia.org, fotopolska.eu, kpbc.umk.pl, fbc.pionier.net.pl, dostępnych repozytoriów motywów graficznych oraz zdjęć własnych.