Słuchaj podcastu i obserwuj nas tam, gdzie Ci najwygodniej:

Partnerem odcinka jest Wydawnictwo Czarne
Miejskie książki to bardzo szeroka kategoria. Z jednej strony to „twarda” literatura dla fachowców: architektów, urbanistów, historyków i konserwatorów zabytków, z drugiej zaś – intymne opowieści ludzi, których łączy z miastem niepowtarzalna więź. Nie brak pozycji traktujących o bardzo wąskich wycinkach miejskiej rzeczywistości. Znajdziemy opasłe monografie dziejów transportu publicznego, opowieści o dżumie i cholerze, reportaże o patodeweloperce i biografie zapomnianych architektów.
Książki o miastach powstają też w Wydawnictwie Czarne. Właśnie dlatego wybraliśmy się na róg Nowolipek i Jana Pawła II, by zapytać Magdalenę Budzińską i Przemysła Pełkę, co decyduje o doborze konkretnych tematów.
Fachowcy od miejskich książek zdradzili nam również, czy:
– miasto jest modne?
– znajomość miasta jest kompetencją „salonową”?
– książka może zastąpić przewodnika?
– polski rynek domaga się książek o miastach?
– lokalne władze widzą potencjał, jaki stoi za tego typu publikacjami?
Zapytaliśmy, jak komponuje się miejską książkę oraz jakie trendy dominują w mówieniu i pisaniu o miastach. Nasi Goście (choć ściśle rzecz ujmując, to my gościliśmy w kawiarni Czarnego) zdradzili też, jakie pozycje z katalogu konkurencji zrobiły na nich największe wrażenie. Było trochę o warszawskim Muranowie i krakowskiej Nowej Hucie, ale też Gdyni, Kaliszu, Lwowie, Katowicach, białoruskim Mińsku oraz Toruniu.

Przeczytaj więcej na ten temat:
Charlie LeDuff, Detroit. Sekcja zwłok Ameryki
Ziemowit Szczerek, Wyśnione miasto Lwów
Charlie LeDuff, Praca i inne grzechy. Sekcja zwłok Ameryki
Artur Klinau, Mińsk. Przewodnik po Mieście Słońca
Tomasz Słomczyński, Sopoty
Obrazy ilustrujące artykuły są kompilacją materiałów z wikipedia.org, fotopolska.eu, kpbc.umk.pl, fbc.pionier.net.pl, dostępnych repozytoriów motywów graficznych oraz zdjęć własnych.