Skąd czerpać wiedzę o miastach? Sposobów jest wiele, ale jednym z najlepszych jest oczywiście literatura. Interesujący nas temat obfituje w świetne opracowania, które dotykają niemal każdego aspektu miejskości. Na rynku nie brak „twardej”, opatrzonej aparatem literatury naukowej, ale też popularnych książek do poduszki, które w przystępny sposób mówią o istocie, historii i prognozowanej przyszłości miast.

Wiele miast, nie tylko tych największych, doczekało się nowoczesnych monografii. Nie brak też literatury traktującej o konkretnych wycinkach miejskiej rzeczywistości, takich jak inżyniera komunalna, toponomastyka, architektura konkretnych okresów, czy biografie zasłużonych obywateli.

W tej sekcji zamieszczamy odwołania do książek, które warto przeczytać. Liczymy również na to, że nasz Słuchacz i Czytelnik podzieli się swoimi typami, sugerując, co powinniśmy „wziąć na warsztat”.

Nie zamierzamy recenzować polecanych tu pozycji, wychodząc z założenia, że nawet w najgorszej książce da się trafić na informacje, dzięki którym zakup dzieła staje się dobrą inwestycją w lepsze rozumienie miasta. Tym zaś, którzy nie lubią ryzyka, polecamy częste wizyty w bibliotekach. Wiele miast dysponuje księgozbiorami i specjalistycznymi czytelniami nakierowanymi na dokumentację i popularyzację lokalnych dziejów.

Rafał Matyja "Miejski grunt"
Rose Jonathan F.P. "Dobrze nastrojone miasto. Współczesna nauka starożytne cywilizacje i ludzka natura czego uczą nas o przyszłości życia w miastach"
Wacław Ostrowski "Wprowadzenie do historii budowy miast. Ludzie i środowisko"
Paulina Wilk "Pojutrze. O miastach przyszłości"
Hosey Lance "Kształt zieleni. O estetyce, ekologii i projektowaniu"
Montgomery Charles "Miasto szczęśliwe. Jak zmienić nasze życie, zmieniając nasze miasta"
Jakub Jastrzębski "Sto lat warszawskiego metra. Od pomysłu do realizacji"
Sudjic Deyan "Język miast"