Słuchaj podcastu i obserwuj nas tam, gdzie Ci najwygodniej:

W Gorzowie Wielkopolskim opowiada się, że miasto zwano niegdyś Kobylą Górą. Pewne jest – jak utrzymują ci, którzy rozprzestrzeniają te pogłoski – że taką nazwę nosił Gorzów zaraz po wojnie. Niektórzy dodają też, że w wieku XIII – zanim miasto powstało – w sąsiedztwie zakładanego ośrodka w najlepsze funkcjonowała polska osada z kobyłą w nazwie. Na pierwszy rzut oka są nawet dowody, które mogłyby wesprzeć tę hipotezę. Przecież jest w mieście ulica Kobylogórska, a ta przecież znikąd się nie wzięła…

Prawda, jak to często bywa, jest mniej romantyczna, ale też bardziej złożona. Nie ulega jednak wątpliwości, że byli ludzie, którym na kobyle zależało i dołożyli też wszelkich starań, by zaciągnąć ją w honorowe miejsce. Tropy w tej sprawie prowadzą w okolice dworca i estakady. Estakady kolejowej, którą nazwać by mnożna żużlową – bo nie dość, że pobudowano ją w mieście speedwaya, to swój udział w inwestycji mieli inżynierowie z Zielonej Góry i urzędnicy z Bydgoszczy.

***

Landsberg (bo tak nazywano Gorzów przed rokiem 1945) nie jest jedynym „bergiem”, który po wojnie spotkały skomplikowane koleje spolszczania. W Lubuskiem leży też miasto zwane dawniej Sternbergiem. Dałoby się je ładnie przetłumaczyć, ale jakimś dziwnym trafem Sternberg stał się… Toruniem Lubuskim. Nie na długo zresztą, bo dziś to Torzym. Chciałoby się powiedzieć – gdzie Rzym, a gdzie Toruń… No i co z tą gwiazdą?!

Byle kobyle nie pozwolimy stać się patronką miasta
Przeczytaj więcej na ten temat:
  1. Transport i łączność w Gorzowie:część 1: Polskie Koleje Państwowe (do roku 1999)
  2. Jerzy Zysnarski, Czarownice z Kobylej Góry
  3. Gorzów Wielkopolski, Niekończący się palimpsest

Obrazy ilustrujące artykuły są kompilacją materiałów z wikipedia.org, fotopolska.eu, kpbc.umk.pl, fbc.pionier.net.pl, dostępnych repozytoriów motywów graficznych oraz zdjęć własnych.