Słuchaj podcastu i obserwuj nas tam, gdzie Ci najwygodniej:

Naszą przewodniczką po Genewie jest Gabriela Ziółkowska-Kuźba. Gabrysia zajmuje się poważnymi sprawami o znaczeniu międzynarodowym, stąd nie mogła wybrać lepszego miejsca do życia i pracy. Miasto – mimo kompaktowych rozmiarów i kameralnego charakteru – jest najbardziej umiędzynarodowionym miejscem na mapie Europy. Swoją siedzibę ma tu przeszło dwadzieścia instytucji, których znaczenie wykracza daleko poza granice Szwajcarii. Uwagi i rekomendacje Gabrysi są dla nas szczególnie cenne, ponieważ zanim poznała Genewę, zdążyła dobrze przyjrzeć się Bydgoszczy, Toruniowi, Padwie i Paryżowi. Jak na tym tle wypada szwajcarskie miasto?

Historia Genewy

Nasza rozmówczyni zwraca uwagę na hermetyczność, powściągliwość i sterylność miasta, ale znalazła sposób na to, by oswoić Genewę. Jej zdaniem należy zacząć od dobrego poznania historii tego miejsca. Kiedy już wiesz, kto siedział na krzesełku z katedry i dlaczego inne genewskie krzesło nie ma nogi, warto przysiąść i zadumać się nad nazwą miasta. Włosi nazywają je Ginevrą. Zrobiło się romantyczniej? Może pora na spacer po nadbrzeżu jeziora Lemańskiego? A może, dla przełamania klimatu, przejażdżka tramwajem do CERN?

Co zobaczyć w Genewie

Jest tego trochę. Jedni zaczynają od pomnika reformacji, inni od – wybaczcie – „wielkiego wytrysku”. Są też tacy, których kręcą drogie zegarki. Polacy mają nie tylko skłonność do tego, by je kupować (co udowodnił pewien przystojny i dobrze zapowiadający się polityk), ale też – i to chyba ważniejsze – by projektować czasomierze o ponadczasowych walorach. Wszak legendarny Patek Philippe to firma o korzeniach wyrastających na Lubelszczyźnie. Może więc warto znaleźć czas na wizytę w muzeum chronometrów?

A gdzie zjeść obiad i napić się wina? Najlepiej na statku, na którym zamordowano cesarzową Sisi. Włoski anarchista, który dopuścił się zbrodni, sięgnął po pilnik, podczas gdy jego koledzy ciskali raczej bombami Orsiniego.

Genewa okiem Gabrysi:
Trochę golizny i wielki wytrysk
Przeczytaj więcej na ten temat:
  1. Profil Gabrysi

Obrazy ilustrujące artykuły są kompilacją materiałów z wikipedia.org, fotopolska.eu, kpbc.umk.pl, fbc.pionier.net.pl, dostępnych repozytoriów motywów graficznych oraz zdjęć własnych.