Słuchaj podcastu i obserwuj nas tam, gdzie Ci najwygodniej:
Myśląc o wieżowcach, zwykliśmy mieć przed oczyma konstrukcje ze szkła, betonu i stali. Okazuje się jednak, że z powodzeniem można wznosić wieżowce z drewna. Nie jest to takie „zwykłe” drewno, choć z drugiej strony nic w nim niezwykłego – jak każde inne, było najpierw drzewem, które rosło sobie w lesie. Współczesne konstrukcje drewniane osiągają imponujące parametry. Mamy już kilka drewnianych wieżowców liczących sobie ponad osiemdziesiąt metrów, a w planach jest nawet jeden, który sięgnie trzystu pięćdziesięciu!
Drewno CLT – co to takiego?
Drewniane wieże wznoszone są z drewna CLT. Co to takiego? To „Cross Laminated Timber”, jak chcą anglojęzyczni, czyli „drewno klejone warstwowo poprzecznie”. Poprzecznie, czyli krzyżowo. Tym sposobem powstają płyty o niezwykłej wytrzymałości, a elementy tego typu stanowią gotowe, prefabrykowane części przyszłych konstrukcji. Moduły CLT są nie tylko wytrzymałe i piękne, ale też – co może wydawać się niezgodne z powszechną intuicją – odporne na działanie ognia. Okazuje się bowiem, że nie tak łatwo spalić drewniany wieżowiec.
Drewniane wieżowce – lista najwyższych budynków
Na całym świecie stoi już kilkanaście, a może i kilkadziesiąt konstrukcji tego typu. Postanowiliśmy uszeregować je nie ze względu na wysokość, ale walory estetyczne. Ranking dość subiektywny, ale mamy nadzieję, że nasi Słuchacze i Czytelnicy jakoś nam to wybaczą.
- Hypérion w Bordeaux (najpiękniejszy!) – 50 metrów wysokości,
- Mjøstårnet w norweskim Brumunndal – 85,4 metra wysokości ,
- HoHo Wien – wiedeński wieżowiec liczy 84 metry,
- Carbon12 w amerykańskim Portland – 26 metrów wysokości ,
- Brock Commons Tallwood House w Vancouver – 53 metry,
- Light House w fińskim Joensuu liczy 48 metrów wysokości,
- Treet w Bergen – 51 metrów
- Dalston Lane w Londynie – 33 metry,
- Forte w Melbourne – 32 metry,
Na tym jednak nie koniec, ponieważ w planach – często bardzo zaawansowanych – są też inne budowle. Jedną z nich jest Rocket&Tigerli w szwajcarskim Winterthurze. Niekwestionowanym gigantem wśród planowanych ma być natomiast tokijski W350, którego nazwa zdradza parametry. Inną wysoką wieżą, która być może powstanie, jest Oakwood Timber Tower w Londynie (300m.).
Jaką choinkę wybrać na Boże Narodzenie?
Żartując, chciałoby się rzec, że najlepiej taką, z której da się zbudować wieżowiec. Warto bowiem podkreślić, że drewno klejone krzyżowo jest produkowane z surowca sosnowego i świerkowego, a zatem drzew, które znamy dobrze, goszcząc je w swoich domach u schyłku grudnia.
A co zrobić z choinką po świętach?
Najlepiej oddać na materiał pod wieżowiec, choć to oczywiście również żart. Drewno wykorzystywane w technologii CLT pochodzi ze specjalnych upraw, a nie z wtórnego obiegu. Tak czy owak, przy okazji nadchodzącego Bożego Narodzenia można by życzyć któremuś z polskich miast, by w jego panoramie zagościł monumentalny drewniany akcent. Budowla tego typu miałaby szansę stać się „ikoną”, co raczej służyłoby wizerunkowi ośrodka, który mógłby się poszczycić takim silnym znakiem w przestrzeni.

Przeczytaj więcej na ten temat:
- Hypérion w Bordeaux – najwyższy drewniany wieżowiec Francji
- Timber Towers of Tomorrow
- Tokyo to build world’s tallest timber tower
Obrazy ilustrujące artykuły są kompilacją materiałów z wikipedia.org, fotopolska.eu, kpbc.umk.pl, fbc.pionier.net.pl, dostępnych repozytoriów motywów graficznych oraz zdjęć własnych.