Słuchaj podcastu i obserwuj nas tam, gdzie Ci najwygodniej:

Myśląc o wieżowcach, zwykliśmy mieć przed oczyma konstrukcje ze szkła, betonu i stali. Okazuje się jednak, że z powodzeniem można wznosić wieżowce z drewna. Nie jest to takie „zwykłe” drewno, choć z drugiej strony nic w nim niezwykłego – jak każde inne, było najpierw drzewem, które rosło sobie w lesie. Współczesne konstrukcje drewniane osiągają imponujące parametry. Mamy już kilka drewnianych wieżowców liczących sobie ponad osiemdziesiąt metrów, a w planach jest nawet jeden, który sięgnie trzystu pięćdziesięciu!

Drewno CLT – co to takiego?

Drewniane wieże wznoszone są z drewna CLT. Co to takiego? To  „Cross Laminated Timber”, jak chcą anglojęzyczni, czyli „drewno klejone warstwowo poprzecznie”. Poprzecznie, czyli krzyżowo. Tym sposobem powstają płyty o niezwykłej wytrzymałości, a elementy tego typu stanowią gotowe, prefabrykowane części przyszłych konstrukcji. Moduły CLT są nie tylko wytrzymałe i piękne, ale też – co może wydawać się niezgodne z powszechną intuicją – odporne na działanie ognia. Okazuje się bowiem, że nie tak łatwo spalić drewniany wieżowiec.

Drewniane wieżowce – lista najwyższych budynków

Na całym świecie stoi już kilkanaście, a może i kilkadziesiąt konstrukcji tego typu. Postanowiliśmy uszeregować je nie ze względu na wysokość, ale walory estetyczne. Ranking dość subiektywny, ale mamy nadzieję, że nasi Słuchacze i Czytelnicy jakoś nam to wybaczą.

 • Hypérion w Bordeaux (najpiękniejszy!) – 50 metrów wysokości,
 • Mjøstårnet w norweskim Brumunndal – 85,4 metra wysokości ,
 • HoHo Wien – wiedeński wieżowiec liczy  84 metry,
 • Carbon12 w amerykańskim Portland – 26 metrów wysokości ,
 • Brock Commons Tallwood House w Vancouver – 53 metry,
 • Light House w fińskim Joensuu liczy 48 metrów wysokości,
 • Treet w Bergen – 51 metrów
 • Dalston Lane w Londynie – 33 metry,
 • Forte w Melbourne – 32 metry,

Na tym jednak nie koniec, ponieważ w planach – często bardzo zaawansowanych – są też inne budowle. Jedną z nich jest Rocket&Tigerli w szwajcarskim Winterthurze. Niekwestionowanym gigantem wśród planowanych ma być natomiast tokijski W350, którego nazwa zdradza parametry. Inną wysoką wieżą, która być może powstanie, jest Oakwood Timber Tower w Londynie (300m.).

Jaką choinkę wybrać na Boże Narodzenie?

Żartując, chciałoby się rzec, że najlepiej taką, z której da się zbudować wieżowiec. Warto bowiem podkreślić, że drewno klejone krzyżowo jest produkowane z surowca sosnowego i świerkowego, a zatem drzew, które znamy dobrze, goszcząc je w swoich domach u schyłku grudnia.

A co zrobić z choinką po świętach?

Najlepiej oddać na materiał pod wieżowiec, choć to oczywiście również żart. Drewno wykorzystywane w technologii CLT pochodzi ze specjalnych upraw, a nie z wtórnego obiegu. Tak czy owak, przy okazji nadchodzącego Bożego Narodzenia można by życzyć któremuś z polskich miast, by w jego panoramie zagościł monumentalny drewniany akcent. Budowla tego typu miałaby szansę stać się „ikoną”, co raczej służyłoby wizerunkowi ośrodka, który mógłby się poszczycić takim silnym znakiem w przestrzeni.

Wieżowce urwane z choinki
Przeczytaj więcej na ten temat:
 1. Hypérion w Bordeaux – najwyższy drewniany wieżowiec Francji
 2. Timber Towers of Tomorrow
 3. Tokyo to build world’s tallest timber tower

Obrazy ilustrujące artykuły są kompilacją materiałów z wikipedia.org, fotopolska.eu, kpbc.umk.pl, fbc.pionier.net.pl, dostępnych repozytoriów motywów graficznych oraz zdjęć własnych.